Elektrik Tedarikçisi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Elektrik Tedarikçisi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

17.08.2015

Özelleşen piyasayla birlikte sektörde türeyen çok sayıda elektrik tedarik firması serbest tüketicilere dağıtımdan alınan elektrik fiyatına kıyasla daha ucuz fiyatlara elektrik tedarik ediyor. Artan seçeneklere bağlı olarak tüketicilerin karar aşamasında hangi tedarikçi firmayı seçeceğine dair akıllarında soru işaretleri oluşuyor. Peki bilinçli bir serbest tüketici olarak tedarikçi seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar nelerdir?

 

Öncelikle tekliflerin aynı şartlarda değerlendirilmesi gerekir. Firmalardan gelen indirim oranları karşılaştırılırken Perakende Hizmet Bedeli alınıp alınmadığına, verilen indirimin kayıplı bedel üzerinden değil, aktif enerji üzerinden verilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde çok iyi bir indirim aldığınızı düşünüp ek kalemlerin devreye girmesiyle birlikte net olarak size kalan indirimin aslında ne kadar düşük olduğunu gördüğünüzde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

 

İmzalanan sözleşme bu noktada diğer önemli husustur. Sözleşmedeki hizmet kalitesi, sürdürülebilirlik, müşteriye yaklaşım, çevre duyarlılığı, verilen indirimler, satış sonrası özellikleri ve ödemede kullanılan yöntemler gibi konular dikkatle incelenmelidir. 

 

Satış sonrası hizmet için departmanları olan şirketler tercih edilmelidir.

 

Teklif toplamadan önce en güncel tüketimleriniz enerji tedarik firmalarıyla paylaşmalısınız. Bu bilgilerin her aya ve sayaca göre ayrışmış olması gerekmektedir. Tüketimlerinizin Gündüz, Puant ve Gece olarak da ayrışmış olması tercih edilmektedir. Eğer özel bir tedarikçi ile çalışıyorsanız bahsi geçen tüketimlerinizi tedarikçinizden temin edebilirsiniz. 

 

Satın alacağınız enerjinin üretim, satış, tüketim ve kullanma safhalarında çevre dostu olmasına özen gösteriniz.

 

Anlaşma yaptığınız şirketin hizmetin üreticisi mi yoksa aracısı mı olduğuna dikkat edilmelidir. Kendi enerjisini üretebilen şirketler sürdürülebilirlik ve güven açısından seçimde kriter olmalıdır.