Geleceğin Teknolojisi Elektrikli Otomobil !

Geleceğin Teknolojisi Elektrikli Otomobil !

12.01.2016

GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL!

 

Dünyada fosil yakıtların hızla tükenmesi enerji kullanımında yeni arayışları da beraberinde getiriyor. İlerleyen teknolojiyle birlikte bunun en somut kanıtlarından birini de elektrikli otomobiller oluşturuyor.

 İngiliz petrol şirketi BP’nin analizine göre yeni rezervler keşfedilmezse, maksimum 50 yıl içerisinde dünyada petrol kalmayacak. Bundan yola çıkarak fosil yakıtlarla çalışan sistemlerin yerini elektrikle çalışan sistemler, elektrik üretiminde de yenilenebilir enerji kaynakları günümüz için optimum çözüm formülünü oluşturmaktadır. Bu sebeple son yıllarda rüzgar türbini ve güneş panelleri gibi yenilenebilir enerjiye yönelik teknolojiye yapılan yatırımlar önemli bir artış meydana geldi. Özellikle enerji kaynakları bakımından dışa bağlı ülkeler için yenilenebilir enerji, hem doğa dostu hem de ucuz olması dolayısıyla yoğunlukla tercih edilmeye başlandı.

Petrolün dünyada sınırlı miktarda bulunmasının ve bunun da bir gün tükenecek olmasının en çok etkileyeceği sektörlerden biri de şüphesiz ki otomotiv sektörü olacaktır. Günümüzde kullanılan otomobillerin büyük çoğunluğunun benzin, dizel veya LPG gibi fosil yakıtlarla çalıştığı dikkate alınırsa geleceğin şartlarına adapte olmak adına bu endüstride köklü değişikliklerin yapılması kaçınılmaz bir hale gelmektedir.

Bu kapsamda son yıllarda farklı prototipte elektrikli ve hibrit otomobillerin üretimine başlanmış, ama bu araçların sayısı fosil yakıt tüketen araçların sayısının %1’ine ancak ulaşabilmiştir.

Elektrikli Otomobiller Neden Yaygın Değil?

Elektrikli otomobillerin yaygın olmamasının en büyük nedeni saatler süren şarj süresi ve kısa menzil. Özellikle şehirlerarası gibi uzun mesafelerde pil ömrü ve şarj istasyonlarının nadir olması elektrikli araçların en büyük handikabını oluşturmaktadır. Büyük araç firmaları kısa sürede şarj olup uzun menziller kat edebilen elektrikli otomobiller için AR-GE çalışmalarına büyük yatırımlar yapmakta ve her geçen gün daha kullanışlı modeller geliştirmekteler.

Elektrikli otomobillere geçişi zorlaştıran etmenlerden biri de bataryalar. Elektrikli otomobiller genellikle bataryalarla birlikte satılmıyor ki bataryasız bir otomobilin fiyatı aynı sınıfından fosil yakıtlı otomobil fiyatından daha uygun değil. Bunun üzerine otomobil firmasının kiraladığı batarya kirası ve evinize şarj istasyonu kurulmasının astronomik maliyetleri de çıkıyor.

Elektrikli Otomobillerin Geleceği

Elektrikli otomobiller şüphesiz ki otomotiv endüstrisinde bir çağı kapatıp diğerini açan devrim niteliği taşıyor. Dolayısıyla bu geçiş sürecinin getirdiği çeşitli handikapların yaşanıp çözülmesini beklemek gerekiyor. Araç fiyatlarının rekabetçi seviyeye çekilmesi, batarya maliyetlerinin düşürülmesi, şarj istasyonlarının sayılarının arttırılması, bu istasyonlarda otomobillerin ücretsiz ve birkaç dakikada uzun mesafeler kat edebilecek şekilde şarj edilebilmesi önümüzdeki yıllarda otomobil pazarında elektrikli araçların payını arttıracaktır.

Çevre dostu, gaz salınımı yapmayan elektrikli otomobillerin kullanımının arttırılmasına en önemli etkilerden birini de devlet tarafından verilmesi gereken teşvikler oluşturuyor. Elektrikli araçları fosil yakıtlı araçlara göre daha cezbedici bir hale getirebilmek için başta vergilerde olmak üzere çeşitli şekillerde devlet tarafından da desteklenmesi gerekiyor.